Hammaste ravi

Hambakaaries on kõige enamlevinud nakkushaigus, kus mikroobide elutegevuse käigus tekivad happed, mis lõhustavad hambakude. Kahjustatud hambakoe taastamiseks kasutame vastupidavaid ja esteetilisi täidismaterjale.


Kaariest põhjustavad mikroobide suur hulk suuõõnes ja väär toitumine.Iga kord kui sööte või joote midagi,muutub toidus leiduv suhkur mikroobide elutegevuse käigus happeks, mis lagundab hambaemaili.Mida vähem on suus kaariest põhjustavaid mikroobe,hambakattu, seda väiksem on hambaaukude tekkimise võimalus.Seepärast ongi tähtis korralik suuhügieen ja vältida näksimist põhitoidukordade vahel.Suus olev sülg aitab happerünnakut neutraliseerida,kui hambad ei saa toidukordade vahel puhkust,siis tekibki hambasse auk.


Kuidas vältida hambaaukude teket:

1.Harja hambaid 2 x päevas,kasutades pehmete harjastega(soft) hambaharja ning fluoriidiga hambapastat.

2.Hambavahede puhastamiseks kasuta hambaniiti.

3.Piira söögikordade arvu 3-4 x päevas.

4. Vältida näksimist toidukordade vahel.

5. Söömise järel kasuta Xylitoli sisaldavat närimiskummi.

6. Janujoogiks on vesi(vältida happelisi ja magusaid jooke)


Kui hambaaugud tekivad, siis on eelpooltoodud reeglites mingis punktis eksitud.


Millist hambaharja,hambaniiti või vajadusel suuloputusvahendit on vaja kasutada,aitab valida hambaarst.


Kindlasti tuleb külastada hambaarsti 1-2 x aastas ,et kontrollida hammaste ja suuõõne seisundit,nii saab vältida hilisemaid aeganõudvaid ja kulukaid potseduure.

Juureravi

Juureravi eesmärk on puhastada juurekanalid mikroobidest mehhaanilise ja keemilise töötlemise abil. Ravi lõppedes juurekanalid täidetakse juuretäidistega, mis sulgevad hermeetiliselt juurevalendiku. Juureravi visiitide arv varieerub, sõltudes põletiku suurusest juure all ja hamba anatoomiast. Eduka juureravi järel hammas taastatakse täidismaterjaliga või tehiskrooniga.


Vastused juureravi puudutavatele ku?simustele

Juureravi mikroskoobi abil

Kasutame Saksa firma ZEISS hambaravimikroskoopi, mis võimaldab ravida komplitseeritud ravijuhtumeid, eemaldada murdunud instrumentide fragmente juurekanalist, teha juurekanalite ümberravi. Kõik see, mida hambaarst silmaga ei näe, on mikroskoobi abiga 20 korda suurendusega nähtav.

Mikroskoobi abil juureravi tagab hammaste ravis kõrge kvaliteedi,kus ka nn.“lootusetud hambad“ saavad  ravitud.

Proteesimine

Puuduvate hammaste asendamiseks või hammaste kuju ja värvuse muutmiseks valmistame proteesid.

 • tehiskroonid ja –sillad
 • laminaadid
 • panused
 • suust eemaldatavad proteesid (plastmassist, metallist karkassiga)

Proteeside valmistamisel lähtume patsiendi soovidest ja võimalustest, tehes eelnevalt raviplaani.

Kirurgia

Teostame ambulatoorselt erinevaid protseduure.

 • hammaste eemaldamine

Igemeravi

Hambapinnale ja igemetaskusse moodustunud hambakivi (kõvastunud mikroobne katt) põhjustab igemepõletikku. Hambakivi eemaldab suuhügienist spetsiaalsete instrumentide abil.

Suuhügienist õpetab, kuidas õigesti hammaste eest hoolt kanda ja annab nõuandeid suuhooldusvahendite kasutamiseks.

Suuhooldusvahendeid saab kohapeal kaasa osta. 


Hambakatt

Kui hambaid ei pese, siis kleepub hamba pinnale valge pehme katt,mis koosneb mikroobidest,toiduosakestest ja mikroobide ainevahetusproduktidest.Igapäevase korraliku hambapesuga saab hambakattu edukalt eemaldada.Kui katt jääb hamba pinnale ja igemepiirile,siis tekib igemepõletik e.gingiviit.Kui kattu ei eemalda,siis hambakatt mineraliseerub e kivistub ja tekib hambakivi.Hambakivi igemetaskutes põhjustab samuti igemepõletikku,veritsust hammaste haarjamisel,halba hingeõhku.Raskematel juhtudel areneb parodontoos, mis võib viia ravi puudumisel hammaste kaotuseni.Seepärast on oluline eemaldada kõik ladestused hambapinnalt ja igemetaskutest, et säilitada igemete tervis ja vältida hambaaukude teket.


Gingiviit

Gingiviit on igemetes lokaliseeruv põletik,kahjustamata teisi hammast ümbritsevaid kudesid.


Gingiviidi tekkefaktoriteks on hambakatt(mikroobid),halb suuhügieen,ebatäpsed täidise servad,proteesid,hambaaugud,kalduvus suuhingamisele.Olulised on ka geneetiline eelsoodumus ja suitsetamine.Suitsetajatel veritsevad igemed vähem kuna nikotiinil on veresooni ahendav toime,samas on suitsetajatel hambakattu rohkem  kui mittesuitsetajatel.
Gingiviidi teket soodustavad ka hormonaalsed nihked,diabett,HIV,AIDS,pikaajalised ravikuurid.


Kõige sagedamini tekib gingiviiti hambakatu kogunemisest hambapinnale ja igemepiirile,mis on põhjustatud puudulikust suuhügieenist.Tekib põletikuline reaktsioon(igemete punetus ja veritsus)katus elavate spetsiifiliste mikroobide vastu.


Kui hambakattu ei eemaldata,algab hambakatu mineraliseerumine ja hambakivi moodustumine.Hambakivi tekke aktiivsus sõltub sülje mineraalide tasemest.Hambakivi omakorda muudab hambapinna ebatasaseks ja soodustab katu kogunemist ning gingiviiti.


Gingiviidi sümtomid:

 • igemed punetavad, veritsevad
 • veritsemine tavaliselt hammaste harjamisel
 • valulikud igemed
 • halb hingeõhk
 • sügavad igemetaskud  


Gingiviidi ravi algab õigete suuhügieenivõtete ja –harjumuste kasutuselevõtust.


Hambaravikabinetis eemaldatakse nii hambakatt kui ka –kivi spetsiaalsete instrumentide ja UH seadme abil.Määratakse vajadusel kodused suuloputused kloorheksidiini sisaldava suuloputusvahendiga.Peale esmast hammaste puhastamist kutsutakse patsient tagasi kontrollvisiidile, et hinnata tulemust.   


Parodontiit

Parodontiit on hammast ümbritseva koe krooniline põletik,haarates nii igemed,lõualuu ja hammast ümbritseva sidekoelise ümbrise.


Raskemate vormide puhul on kahjustunud ka hammast ümbritsev luu ja hambad võivad liikuma hakata.


Sümtomid:

 • igemepõletik, veritsus
 • sügavad igemetaskud,igemete taandumine,hambajuurte paljastumine
 • valulikkus,ebamgavustunne
 • halb suulõhn,halb maitse suus
 • hambad võivad liikuda


Parodontiidi raviks on õige suuhügieen,hambakatu,hambakivi eemaldamine parodontoloogi vastuvõtul.Raviga on võimalik põletik kontrolli alla saada, kaotatud luukude on võimalik tehismaterjaliga taastada.


Kõige alus on aga suuhügieen ja parodontiiti põhjustavate faktorite eemaldamine,patsient peab olema motiveeritud hambaarstiga koostööd tegema.  

Suuhooldusvahendid

Peame väga tähtsaks,et meie patsiendid saaksid peale hambaravikabinetist lahkumist jätkata kodus hambaarsti või suuhügienisti poolt soovitatud suuhooldusvahendite kasutamist. Selle hõlbustamaiseks saab kohapeal teatud suuhügieenivahendeid kaasa osta.Suuhügieenivahendite valik on tehtud GUM Sunstar, Ultradent, Oral B ja Te-Pe toodete hulgast.


Kloorheksidiini sisaldavad suuloputusvahendeid loetakse kõige efektiivsemaks, kuna toime on nii bakterite, seente kui ka osade viiruste vastu.Kloorheksidiini toime on pikaajaline(12h), ta ei imendu seedetraktist, pole toksiline, ei ole allergiat. Kõrvaltoimeks on kasutamise ajal hammaste hallikat tooni pigmentatsioon, mis kaob ravi lõppedes.


Igapäevaseks suuhoolduseks on hambaharjad, hambaniidid, hambavaheharjad.


 • Te-Pe Supreme hambaharjad: innovatiivsed, lõhestatud otstega harjased. Peened harjakiud puhastavad hästi hammaste vahelt ja igemepiirilt.
 • Te-Pe hambavaheharjad: erineva suurusega, eriti soovitame igemeprobleemide puhul.
 • Hambaniit Superfloss: soovitame ravimi viimiseks igemevakku, spetsiaalselt disainitud implantaatide, sildproteeside ja ortodontiliste aparaatide puhastamiseks.
 • Oral B Complete Satin Floss: hambaniit igapäevaseks hammaste hoolduseks, värske mündi maitsega.
 • Paroex 0,12 % suuloputusvedelik: alkoholivaba, kloorheksidiini sisaldav, lühiajaliseks kasutamiseks (kuni 2 nädalat)
 • Paroex0,06% suuoputusvedelik: alkoholivaba, kloorheksidiini sisaldav, pikemaaajaliseks kasutamiseks.
 • Sensivital suuloputusvedelik: fluoriidiga alkoholivaba suuloputusvedelik, tundlikele hammastele ja igemetele.
 • Aftamed geel: sisaldab hüaluroonhapet, tõhus leevendus suuõõne haavanditele.
 • Gum Caries Protect hambapasta: fluoriid ja ZnO hambapasta koostises aitavad tugevdada ja kaitsta hambaemaili ja juurepinda, tõstes dentiini vastupanuvõimet happerünnakule.
 • Biotene hambapasta: suukuivuse probleemiga patsientidele, sisaldab 3 ensüümi, mis tõstavad ja asendavad sülje enda kaitseomadusi.
 • Opalescense hambapasta tundlikele hammastele: soovitame peale hammaste valgendamiskuuri.

Hammaste valgendamine kodus

Pakume oma patsientidele koduseks kasutamiseks Opalescense hambavalgendussüsteemi,mis on korrektsel teostamisel ohutu.


Esamlt võtab hambaarst Teie hammastest jäljendmassi abil jäljendi,mille järgi valmistatakse laboris valgenduskape e.hammaste vorm. Valgenduskapes täidetakse soovitud kohad valgendusgeeliga ja asetatakse ööseks(8-10 h) suhu.Hommikul valgenduskape eemaldatakse suust,loputatakse hambad veega.Kui hambad või igemed on tudlikud,siis valgendamisprotseduure ei korrata enne,kui igemete seisund on taastunud.Valgendamisprotseduure korratakse kuni soovitud hammaste valge toon on saavutatud. Hambavalgendusgeel on 10%,15% või 20% vesinikperoksiidigeel, mida ei tohi kasutada lapsed ja rasedad.


Peale hambavalgenduskuuri on kabinetist võimalik kaasa osta valgendavat hambapastat tundlikele hammastele.


Enne hambavalgendamisprotseduuri alustamist peab hambaarst kontrollima patsiendi  igemete ja hammaste seisundit,vajadusel tuleb eemaldada hambakivi ja ravida hambad.


Hamba tehiskroonid ja täidised valgendamisega värvust ei muuda.


Peale hammaste valgendamist ei ole soovitav paari päeva jooksul tarbida pigmenteerivaid toite,jooke(vein,must tee,kohv,mustikad jms.)

Hammaste valgendamine kabinetis

Kui soovite saada valgemaid hambaid ilma,et peaksite öösel valgendamiskapet kandma,siis soovitame hambavalgendamisprotseduuri hambaravikabinetis.


Hammaste valgendamine hambaravikabinetis on ohutu protseduur,sest toimub arsti/suuhügienisti kontrolli all.Igemed kaetakse spetsiaalse kaitsegeeliga,seejärel kantakse hammastele valgendusgeel,(40 % vesinikperoksiidgeel)mis jäetakse hammastele kuni 20 minutiks. Seejärel geel eemaldatakse ja hinnatakse saadud tulemust.Tasub meeles pidada, et lõplik hammaste valgem toon selgub kuni 2 nädala jooksul.Soovi korral võib valgendamisprotseduuri korrata mitmel visiidil, kuni soovitud hele toon on saavutatud.


Kuna hammaste värvimuutuse põhjused ja hammaste loomulik värvus on erinevad,siis on raske enne protseduuri täpselt öelda,kui mitme tooni võrra hambad heledamaks muutuvad.


Peale hambavalgenduskuuri on kabinetist võimalik kaasa osta valgendavat hambapastat tundlikele hammastele.


Enne hambavalgendamisprotseduuri alustamist peab hambaarst kontrollima patsiendi  igemete ja hammaste seisundit,vajadusel tuleb eemaldada hambakivi ja ravida hambad.


Hamba tehiskroonid ja täidised valgendamisega värvust ei muuda.


Peale hammaste valgendamist ei ole soovitav paari päeva jooksul tarbida pigmenteerivaid toite,jooke(vein,must tee,kohv,mustikad jms.)

Muu

 • AIR-FLOW soodapesu, s.o raskesti ligipääsetavad kohad ja hambapinnad saavad vee-õhu-soodapulbri toimel puhtaks.
 • Hambakaunistuse paigaldamine - erinevad kristallist kivikesed või metallist kujukesed kleebitakse hambapinnale. Hambakaunistus tuleb kohapeal eelnevalt välja valida.
 • Kinkekaardid (30 ja 50 EUR)

PLAANILISE RAVIJÄRJEKORRA PIDAMISE REEGLID

PLAANILISE RAVIJÄRJEKORRA PIDAMISE REEGLID ORIDENT HAMBARAVI OÜs.

Tervishoiuasutus osutab raviteenuseid lähtudes Eesti Haigekassaga sõlmitud ravi rahastamise lepingu

mahust ja tingimustest.

Plaaniline abi on raviteenus,mille edasilükkamine teatud aja jooksul ei põhjusta abivajaja seisundi halvenemist ega mõjuta hilisemat prognoosi, k. a teatud kindla aja tagant korduvad perioodilised ravikuurid.

Vältimatu abi on raviteenus,mida osutatakse olukorras,kus abi edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva terviskahjustuse. Vältimatu abi vajaduse otsustab hambaarst.

Orident Hambaravis peetakse ravijärjekorda elektroonselt.

Vastuvõtule saab registreerida igal tööpäeval: E/ K 9-19,   T/N 9-20 , R 9-16                                                                  

-telefoni teel , tel 56 206 136, 7 456 715

-suuliselt kohapeal

-info@orident.ee meili teel

Järjekorda registreerimisel fikseeritakse:

-patsiendi ees-ja perekonnanimi

-isikukood või sünniaeg

-ravijärjekorda registreerimise kuupäev

-planeeritav vastuvõtuaeg

-patsiendi kontaktandmed

Patsiendile teatatakse telefoni või meili teel vastuvõtu kuupäev,kellaaaeg,vastu võtva arsti nimi ja vastuvõtu koht. Üks päev enne vastuvõttu saabub patsiendi mobiilile sõnum vastava infoga.

Plaanilise ravi korras vastuvõtule registreerimisel pakutakse patsiendile järjekorras esimest vaba vastuvõtuaega. Sellele patsiendile mittesobimise korral antakse võimalus valida sobiv aeg esimesele ajale järgnevate vabade aegade hulgast.

Patsiendi hilinemisel vastuvõtule võib ta kaotada õiguse saada vastuvõtule samal päeval.Patsiendile määratakse uus järjekorras esimene vaba vastuvõtuaeg.

Ravijärjekorra muudatuse tegemisel teavitatakse patsienti ühe ööpäeva jooksul.

Plaanilise hambaravi ravijärjekorra lubatud maksimumpikkused alla 19 a  kindlustatule on:

-krooniline pulpiit :1 nädal

-lihtkaaries ja periodontiit: 2 kuud

-ortodontia diagnoosid: 9 kuud

Kindlustatud isikule osutatakse vältimatut abi  väljaspool plaanilise ravi järjekorda.

Kindlustatud isikutel on õigus pöörduda ettepaneku või kaebuse esitamiseks tervishoiuteenuse osutaja või tema töötaja tegevuse kohta :

-Eesti Haigekassa , Tartu osakond, Põllu 1a, Tartu,info@haigekassa.ee

-Terviseamet, Hiiu 42, Tallinn,kesk@terviseamet.ee

 

 

 

Aleksandri 9
51004, Tartu
VAATA KAARDILT
90 min tasuta
parkimine
Lao ja Aleksandri tänaval
+372 745 6715
+372 5620 6136
info@orident.ee
5620 6136
E,K 09-19
T, N 09-20
R 09-17